Salı, Haziran 25, 2024

1915 Çanakkale Köprüsü’nde sona doğru: İlk tabliye bloğun montajı yapıldı

Siyaset

Temmuz ayında dünya çapında 142 yılın sıcaklık rekoru kırıldı

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), geçtiğimiz Temmuz ayının 20. yüzyılın ortalamasının 0.93 derece üzerine çıkarak şimdiye kadar dünya...

FETÖ’den 6 yıl 3 ay ceza alan eski savcı tutuklandı

Samsun'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında yargılandığı mahkemece 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılıp cezası...

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 18 Mart 2017 yılında temeli atılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nde, köprünün yolunu oluşturacak tabliye bloklarının montajına başlandı.

Türkiye’nin mega projelerinden birisi olan, Lapseki ve Gelibolu ilçelerinde yapımı süren Çanakkale Köprüsü, dünyanın en büyük asma köprüsü olacak.

Çanakkale Köprüsü, barındırdığı özellikler nedeniyle ‘simgeler köprüsü’ olarak anılıyor.

Köprünün ayaklarının yüksekliği, Paris’in simgesi 300 metrelik Eyfel Kulesi’ni geçti.

Köprü tamamlandığında dünyanın en önemli ulaşım noktalarından birisi olacak.

‘Çanakkale Boğazı’nın Gerdanlığı’ olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün yolunu oluşturacak, 45 metre genişliğinde, 48 metre uzunluğunda ve 700 ton ağırlığındaki tabliye bloklarından ilkinin montajı ise bugün yapıldı.

MONTAJ YAZ SONUNA KADAR TAMAMLANACAK


İlk tabliye bloğu, Singapur bayraklı ‘Asian Hercules-III’ isimli yüzer vinç yardımıyla, Çanakkale Boğazı’nın Asya yakasındaki Lapseki ilçesinde yapımı tamamlanan 680 metre uzunluğundaki yaklaşım viyadüğünün ucuna yerleştirildi.

Gelibolu yakasında bulunan 365 metre uzunluğundaki yaklaşım viyadüğünün ucuna ise ilk tabliye bloğu montajı birkaç gün içerisinde yapılacak.

Köprünün yolunu oluşturacak tabliye bloklarının montajı yaz sonuna kadar tamamlanmış olacak.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün yolunu, her biri 45 metre genişliğinde, 48 metre uzunluğunda ve 700 ton ağırlığındaki 87 tabliye bloğu oluşturacak.

Son Haberler

Büyükşehir’in yıldız pedalları Sakarya’ya gururla döndü

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Bisiklet Takımı, Aksaray'da düzenlenen Türkiye Yol Şampiyonası U23 klasmanında üçüncülük elde ederek Sakarya’ya gurur veren bir...

Bu Haberlere de Göz Atın