Pazar, Aralık 4, 2022

Atatürk’ün Rize’ye Gelişinin 98. Yıl Dönümü Törenle Kutlandı

Siyaset

AŞT Türkiye’nin en modern tiyatro sahnesine kavuştu

Antalya Şehir Tiyatrosu, yeni oyunları ve 830 kişilik koltuk kapasiteli iki yeni tiyatro sahnesi ile Antalyalı tiyatro severler ile...

“Biletinial Cuma Sahnesi” kampanyası ile 10 bin kişiye ücretsiz tiyatro bileti 

Biletinial, “Şahane Kasım” indirim günleri kapsamında sadece Türkiye’de değil dünyada da ses getirecek bir kampanyaya imza atıyor.  Farklı kategorilerdeki...

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Rize’ye gelişinin 98. Yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Törene Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkan Vekili Kemal Genç, kamu kurum ve kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk anıtına Rize Valiliği ve Rize Belediyesi çelenkleri bırakılması ile başlayan çelen sunma töreni Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla son buldu.

Çelenk sunma töreninin ardından devam eden kutlama programında, Rize Belediye Başkan Vekili Kemal Genç günün anlamına yönelik yapmış olduğu konuşmasında; Her toplumun devrim önderleri kendi toplumlarının yapısını, özelliklerini ve nasıl bir çağdaşlaşma modeli geliştirmek gerektiğini iyi bilmek zorundadır.  Savaş yıllarında en büyük desteği milletinden alan Atatürk, vatanın kurtarılmasından sonra, ülkenin kalkındırılması ve geliştirilmesini hedefleyen yeni bir mücadeleye başladı. Bu nedenle her fırsatta yurt gezilerine çıktı. Bu gezilerin Yeni Türkiye’nin oluşmasında ve hayata geçmesinde büyük etkisi oldu.

Atatürk, gezileri esnasında halkla yakın temas kurmaya özen gösterdi. Bu sayede hem gerçekleştirmiş olduğu inkılâpların uygulanışını yerinde görme, hem de gerçekleştirmeyi düşündüğü inkılâplarla ilgili olarak da halkın nabzını tutma imkânına sahip oldu.

Atatürk, 29 Ekim 1923 tarihinde TBMM’de oy birliği ile Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından 1938’de vefatına kadar geçen dönemde çok sayıda yurt gezisi yaptı. Atatürk’ün bu yurt gezilerinden biri 1924 yılında 29 Ağustos’tan 18 Ekim’e kadar 51 gün süren gezisidir. Atatürk’ün en uzun süreli bu yurt gezisi “Gazinin Sonbahar Seyahatleri” adıyla tanımlanmıştır. Atatürk’e eşi Latife Hanım, Rize Milletvekili Rauf Benli ile birkaç milletvekili arkadaşları eşlik etmiştir.

Rizeliler tarafından hemşehrilik teklif edildiğinde Atatürk tarafından resmi bir yazıyla kabul edilmiş ve bu gelişme milli gazetelerde ”Atatürk Rizeli Oldu!” başlıklarıyla büyük yankı uyandırmıştır (29 Nisan 1923).

Atatürk’ün yurt gezilerinde görüldüğü üzere Rize’ye gelişleri de sadece seyahat amaçlı değildir. Mustafa Kemal’i ve Rize insanını bu coğrafyada bir araya getiren, bu birlikteliğin gerçekleşmesinin temel amacı Türkiye’nin bütünlüğünü, milletin bağımsızlığını yeniden elde etmesi ve millet egemenliğine dayalı, bağımsız Türk Devleti’nin ebedi-müddet yaşaması ideali olmuştur.

Cumhuriyetimizin ve milletimizin egemenliğinin ilelebet payidar kalması ve muhafaza edilmesi; bundan 98 yıl önce sergilenen o muhteşem birliktelik ve milli mücadele ruhunun sürekli diri tutulmasıyla mümkün olacaktır. Bu vesileyle 17 Eylül Atatürk’ün Rize’yi ziyaretinin 98. yıl dönümünde yine aynı milli duyguları paylaşırken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Tören öğrencilerin şiirlerini okuması ve Rize Belediyesi Halk Oyunları ekiplerinin gösterisiyle son buldu.

Törenin ardından Müftü Mahallesi’nde bulunan Atatürk Evi ziyaret edildi. Burada Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Rize ziyaretinde bulunduğu sırada çekilen fotoğraflar incelendi.

Son Haberler

Bu Haberlere de Göz Atın