Pazartesi, Haziran 17, 2024

Bakan Kurum Balıkesir’de 557 TOKİ Konutunun Temelini Attı, Anahtar Teslimi Yaptı

Siyaset

Q8 ANADOLU GRUP’TAN 3 TIR YARDIM

Q8 Anadolu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Gözcan ve ortağı Burak Erken, Kahramanmaraş'a 3 TIR yardım malzemesi gönderdi. Tam...

Bakan duyurdu: Enflasyon oranın üzerinde zam yapılacak

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, yaptığı açıklamada emekli ve memura enflasyon farkının üzerinde zam yapılacağını duyurdu. Öte yandan Bakan Bilgin...

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Balıkesir’de Toplu açılış, temel atma, TOKİ Karesi Konutları anahtar teslimi ve AK Parti İl Başkanlığı Mahalle Başkanları iftar programlarına katıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Balıkesir’de Toplu açılış, temel atma, TOKİ Karesi Konutları anahtar teslimi ve AK Parti İl Başkanlığı Mahalle Başkanları iftar programlarına katıldı. AK Parti Balıkesir İl Başkanı Dt. Ekrem Başaran, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz tarafından Balıkesir Havalimanı’nda karşılanan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Balıkesir Valiliğini ziyaret etti. Ardından esnaf ziyareti yapan Bakan Kurum vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılandı. AK Parti İl Başkanlığını ziyaret eden Bakan Kurum burada partililerle sohbet ederek, Başkan Ekrem Başaran’dan Balıkesir’de yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Balıkesir Büyükşehir Belediye ziyaretinin ardından Altıeylül’deki  TOKİ Toplu Açılış, Temel Atma ve TOKİ Karesi Konutları Anahtar teslimi törenine katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin afetlerle sınandığı zor günlerden geçtiğini, her geçen gün ise milletin yaralarını sarmak adına çok önemli adımlar attıklarını söyledi.

KURUM: “6 İLİMİZDE KALICI DEPREM KONUTLARININ TEMELİNİ ATTIK”

Afet bölgesinde hayatın normale dönmesi için gece gündüz demeden çalıştıklarını belirten Kurum, “Hamdolsun 6 ilimizde temellerimizi attık, kalan 5 ilimizde de önümüzdeki günlerde temellerimizi atacağız. Şu anda 11 ilimizde 70 bin konutumuzun yapım sürecini başlattık. İnşallah, deprem bölgesinde inşa edeceğimiz 650 bin konutun, 319 bininin temellerini iki ay içinde atacağız ve sözümüzü tutacak, bir yıl içinde tüm depremzede kardeşlerimize yeni yuvalarını teslim edeceğiz. Onların yeni hayatlarına, mutluluklarına, hayallerine şahitlik edeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde Balıkesir’de 21 yılda, tam 30 milyar lira değerinde, binlerce dev projeyi hayata geçirdiklerini hatırlatan Kurum, bugün de yatırım değeri 2,5 milyar lirayı bulan 10 dev eserin açılışını yaptıklarını aktardı.

“ALTIEYLÜL ve İVRİNDİ’DE 952 MİLYONLIK YATIRIMIN TEMELİNİ ATTIK…

Kurum, Emlak Konut ve TOKİ ile Altıeylül ve İvrindi’de yapım değeri 952 milyon lira olan toplam 557 konut ve ticari ünitelerin temelini attıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Yine TOKİ ile Dursunbey, Karesi ve Susurluk’ta yatırım değeri 1,5 milyar lirayı bulan toplam 918 sosyal konutumuzun anahtarlarını kardeşlerimize teslim edeceğiz. Yavrularımızın geleceğe umutla bakacağı, yeni hikayelerin yazılacağı yuvalarınız, açılışını yaptığımız tüm eserlerimizin Balıkesirli kardeşlerimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum. Tabii bir taraftan güvenli konutlarımızı yapıyoruz, sosyal konutlarımızı yapıyoruz, iş yerlerimizi yapıyoruz.

“BALIKESİR’DE KENTSEL DÖNÜŞÜME HIZ VERECEĞİZ”

Bir taraftan da önceliğimiz kentsel dönüşüm. Kentsel dönüşümde Balıkesir’imiz birinci derece deprem bölgesi. Hem zemin kalitesi sebebiyle hem fay hatlarına olan mesafesi sebebiyle kentsel dönüşümü burada kararlı bir şekilde sürdürmek zorundayız ve Balıkesir’imizde tek bir riskli yapı kalmayana dek bu anlayışla çalışmalarımızı yapacağız. Balıkesir Büyükşehir, Altıeylül, Karesi ve diğer ilçe belediyelerimize rezerv alanlar verdik ve bu rezerv alanlarda belediyelerimizle birlikte ortak konutlar üreteceğiz. Gerek çelik konstrüksiyonlar, gerek tünel kalıplı, gerek yine konvansiyonel olarak bu konutlarımızı yapıp şehrin içinde riskli olduğunu gördüğümüz, tespit ettiğimiz binaların dönüşümünde kullanacağız” dedi.

BAKAN KURUM: “ERDOĞAN YATIRIMDIR, ESERDİR, İCRAATTIR”

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ülkenin umudu olduğunu kaydeden Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tayyip Erdoğan umuttur, demokrasidir, çoğulculuktur. Tayyip Erdoğan, iştir, emektir, aştır, gayrettir. Tayyip Erdoğan yatırımdır, eserdir, icraattır ama gelin görün ki her şey zıddıyla kaimdir. Bizim liderimiz, çalışma arkadaşlarıyla birlikte milleti için uyku yüzü görmeden aşkla, azimle, kararlılıkla, millete verdiği sözleri tutabilmek için çalışmaya devam ederken birileri de tam zıddına verdiği sözleri tutmuyor, yatırımı milletin istikbali için değil medyaya, sosyal medyaya, tanıtıma, reklama yapıyor. Millete yeşil alan sözü veriyorlar ama bir metrekare kazandırmıyorlar. ‘Biz şehirlerimizi yemyeşil hale getireceğiz, ağaçlandıracağız, ormanlaştıracağız.’ diyorlar ama biz bu projelerin yapıldığını niyeyse göremiyoruz. Millete kentsel dönüşüm sözü veriyorlar, üretmiyorlar.

“14 MAYIS’TA BALIKESİR, ANADOLU ŞAHLANIŞINI YENİDEN BAŞLATACAKTIR.”

Onlar ne derse desinler biz Cumhur İttifakı olarak evlatlarımıza güçlü bir Türkiye bırakmaya ant içtik ve çok kararlıyız. Ben inanıyorum ki Balıkesirli kardeşlerim de 14 Mayıs’ta Anadolu şahlanışını yeniden başlatacaktır. Cumhurbaşkanımızı, liderimizi rekor bir oyla destekleyecektir. Biz buna yürekten inanıyoruz. Buradaki kardeşlerimize inanıyoruz ve Cumhur İttifakımıza güveniyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından hak sahiplerine anahtarları teslim edildi ve daha sonra İvrindi’ye 142 konut ve Altıeylül’e 415 konutun temel atma töreni gerçekleştirildi. İvrindi ilçesi Kurtuluş Mahallesi TOKi konutlarının temel atma törenine görüntülü bağlantı gerçekleştirildi.

BAŞARAN: “BAKANIMIZA, BALIKESİR’İMİZE VERDİĞİ DEĞER İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Toplu açılış, temel atma ve anahtar teslimi törenin ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, AK Parti İl Başkanlığı’nın düzenlediği “AK Parti Mahalle Başkanları İftar” programına katıldı. AK Parti İl Başkanı Dt. Ekrem Başaran yaptığı açılış konuşmasında  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un iftara katılımlarından duyduğu memnuniyeti ve mutluluğu dile getirerek, partililerine katılımlarından dolayı teşekkür etti.

BAŞARAN: AK PARTİ BÜYÜK ve GÜÇLÜ BİR AİLE…

Başkan Başaran, AK Parti’nin çok büyük ve güçlü bir aile olduğunu belirterek, 14 Mayıs’ta seçimleri büyük bir farkla kazanacaklarını vurgulayarak, “Sayın Bakanımızın bugün bizlerle birlikte olduğu ve Balıkesir’imize verdiği değer için tekrar teşekkür ediyorum. AK Parti Balıkesir olarak 14 Mayıs seçimlerine güçlü bir şekilde hazırlanıyoruz. Her gün sahada milletimizle birlikte, onlarla sohbet ediyor, onları dinliyoruz. Bugün bu salonu dolduran AK Davamızın ve Cumhurhurbaşkanımızın yol arkadaşlarına bir kez daha teşekkür ediyorum. İnşallah Türkiye Yüzyılını milletimizle, sizlerle birlikte inşa edeceğiz. Bakanımıza aramızda olduğu için tekrar hoş geldin diyorum. Hayırlı iftarlarımız olsun” dedi.

BAKAN KURUM: “AFET KONUTLARIMIZI BİR YIL İÇİNDE TESLİM EDECEĞİZ”

Program bir konuşma yapan Bakan Kurum, Türkiye Yüzyılı’nda bu cennet vatanın her köşesini bugünden alıp çağların ötesine taşıyacak dev projeleri, yeşil yatırımları, yeni yuvaları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde yapacaklarını vurguladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Nasıl Elazığ’da, Malatya’da, Giresun’da söz verdiysek bir yıl içinde konutlarımızı teslim ettiysek, nasıl Antalya’da, Muğla’da yangın olduysa, yine gidip buradaki konutlarımızı teslim ettiysek Allah’ın izniyle, milletimizin dualarıyla, destekleriyle afet konutlarımızı bir yıl içerisinde vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.” dedi.

“20 YILDIR AZİZ MİLLETİMİZE NE SÖZ VERDİYSEK BUNLARI TUTUYORUZ”

Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle depremden etkilenen 11 ilde eş zamanlı olarak temelleri atmaya başladıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

“11 ilimizde artık hayatlar normale dönmeye başladı. İnşallah kadim şehirlerimizi de tarihiyle kültürüyle demografisiyle buradaki ticaretiyle sanayisiyle ayağa kaldıracağız. Bu bizim boynumuzun borcu. Bu hedef doğrultusunda en doğru yerleşim yerlerine, yeni alanlara, şehirlerimizin, yeni konutlarımızın inşası için tam 15’inci günde sözleşmelerimizi imzaladık. 46’ncı günde Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, Cumhur İttifakımızın kıymetli genel başkanlarıyla temellerimizi attık. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın, milletimize verdiği sözü tutarak 365 gün sonra da konutlarımızı, yeni yaşam alanlarımızı inşa ederek vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Nasıl Elazığ’da, Malatya’da, Giresun’da söz verdiysek bir yıl içinde konutlarımızı teslim ettiysek, nasıl Antalya’da, Muğla’da yangın olduysa yine gidip buradaki konutlarımızı teslim ettiysek Allah’ın izniyle, milletimizin dualarıyla, destekleriyle afet konutlarımızı bir yıl içerisinde vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Onların duasını alacağız. Onların mutluluklarına hep birlikte şahit olacağız. Bu bizim boynumuzun borcu. Kıymetli kardeşlerim biz 20 yıldır aziz milletimize ne söz verdiysek bu sözleri tutuyoruz.”

Yoğun bir katılımın olduğu iftara, AK Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, İlçe Belediye Başkanları, İl Yürütme ve Yönetim Kurulu üyeleri, 20  İlçenin ilçe Başkanları, Mahalle Başkanları ve 28. Dönem Balıkesir Milletvekili Aday adayları ile ve partililer katıldı.

Son Haberler

Alemdar: Güzel bir Sakarya için hep yan yana, gönül gönüle olalım

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, her bayram öncesi yapılan geleneksel programda şehir protokolü ve vatandaşlarla bayramlaşarak, “Aile ve...

Bu Haberlere de Göz Atın