Cuma, Eylül 22, 2023

Fatih, Yavuz ve Kanuni sondaj gemileri görevinin başında

Siyaset

Z Kuşağı, Kişisel Cihazlarında Güvenliği Göz Ardı Ediyor

EY Human risk araştırması, genç çalışanların işte kullandıkları cihazların güvenliği konusunda kişisel cihazlarına göre daha az endişe duyduğunu gösterirken,...

Kaspersky’den Kadınlar, Dijital Şiddet Mağduru Değerlendirmesi

Kadınları orantısız bir şekilde etkileyen konular hakkında farkındalık yaratmak isteyen Kaspersky, dijital dünyada kadınların, aile içi tacizcilerin kurbanlarını takip...

Türkiye’nin “Milli Enerji ve Maden Politikası” kapsamında kullanılan Fatih, Yavuz ve Kanuni sondaj gemileri ile Barbaros Hayreddin Paşa ve Oruç Reis sismik arama gemileri faaliyetlerini sürdürüyor.


Hidrokarbon arama serüvenine 2018’de Fatih, Yavuz ve Kanuni sondaj gemileriyle başlayan Türkiye ilk derin deniz sondajını Fatih gemisiyle, Akdeniz Alanya-1 kuyusunda yapmıştı.

Sonrasında Akdeniz’de Magosa-1 ve Narlıkuyu-1 kuyularında sondajını tamamlayan Fatih, İstanbul’un fetih yıl dönümü olan 29 Mayıs 2020’de Karadeniz’e geçti.


Karadeniz’de ilk olarak Sakarya Gaz Sahası’nda Tuna-1 kuyusunda sondaj gerçekleştiren Fatih, bu kuyuda toplam 405 milyar metreküp doğal gaz keşfetmişti.

Türkali-1, Türkali-2 ve Kuzey Sakarya sahanındaki Amasra-1 kuyularında sondajını tamamlayan Fatih, şu anda çalışmalarına Türkali-3 kuyusunda devam ediyor.


Türkiye’nin Karadeniz’deki diğer sondaj gemisi Kanuni ise Kasım 2020’de Karadeniz’e geçti. Karadeniz’de bakım çalışmaları tamamlanan Kanuni, Mayıs ayında sondaj için Karadeniz’e açıldı ve Türkali-2 kuyusunda testlerine devam ediyor.


Türkiye’nin Akdeniz’de çalışmalarını sürdüren Yavuz sondaj gemisinin ise Taşucu Limanı’nda bakım çalışmaları sürüyor.

Son Haberler

Modern Ucuz Çelik Kapılar Modelka Çelik Kapı

Modern çelik kapılar, güçlü ve dayanıklı malzemelerden yapılmıştır. Çoğu modern çelik kapı, sertifikalı çelik plakalarla kaplanır ve kaliteli bir...

Bu Haberlere de Göz Atın