Cuma, Mayıs 17, 2024

Fatih, Yavuz ve Kanuni sondaj gemileri görevinin başında

Siyaset

Eve Kadar Fiberde Avrupa’da 2. Sıraya Yükseldik

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Avrupa’nın öncü kuruluşlarından FTTH Avrupa Konseyi (FTTH Council Europe) tarafından gerçekleştirilen FTTH/B Market...

Türksat 6A İçin Tarih Verildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin yerli ve milli uydusu Türksat 6A ile ilgili, “Uydumuzu 8 Temmuz haftasında...

Türkiye’nin “Milli Enerji ve Maden Politikası” kapsamında kullanılan Fatih, Yavuz ve Kanuni sondaj gemileri ile Barbaros Hayreddin Paşa ve Oruç Reis sismik arama gemileri faaliyetlerini sürdürüyor.


Hidrokarbon arama serüvenine 2018’de Fatih, Yavuz ve Kanuni sondaj gemileriyle başlayan Türkiye ilk derin deniz sondajını Fatih gemisiyle, Akdeniz Alanya-1 kuyusunda yapmıştı.

Sonrasında Akdeniz’de Magosa-1 ve Narlıkuyu-1 kuyularında sondajını tamamlayan Fatih, İstanbul’un fetih yıl dönümü olan 29 Mayıs 2020’de Karadeniz’e geçti.


Karadeniz’de ilk olarak Sakarya Gaz Sahası’nda Tuna-1 kuyusunda sondaj gerçekleştiren Fatih, bu kuyuda toplam 405 milyar metreküp doğal gaz keşfetmişti.

Türkali-1, Türkali-2 ve Kuzey Sakarya sahanındaki Amasra-1 kuyularında sondajını tamamlayan Fatih, şu anda çalışmalarına Türkali-3 kuyusunda devam ediyor.


Türkiye’nin Karadeniz’deki diğer sondaj gemisi Kanuni ise Kasım 2020’de Karadeniz’e geçti. Karadeniz’de bakım çalışmaları tamamlanan Kanuni, Mayıs ayında sondaj için Karadeniz’e açıldı ve Türkali-2 kuyusunda testlerine devam ediyor.


Türkiye’nin Akdeniz’de çalışmalarını sürdüren Yavuz sondaj gemisinin ise Taşucu Limanı’nda bakım çalışmaları sürüyor.

Son Haberler

Sakarya’da Ramazan akşamları bir başka

Sakarya’da Ramazan akşamlarının tadı, Büyükşehir buluşmalarıyla güzelleşiyor. Atatürk Bulvarı’nda açılan geleneksel sokakta hafta sonu, her kesime hitap eden birbirinden...

Bu Haberlere de Göz Atın