Salı, Haziran 25, 2024

Güney Kore ve Japonya arasında ada krizi

Siyaset

ABD, İran merkezli sitelere el koyduğunu doğruladı

İran merkezli bazı internet sitelerine giren kullanıcılar "Amerikan yönetimi tarafından sitelere el koyulduğu" bilgisiyle karşılaştı. ABD Adalet bakanlığı, İran...

İspanya hükümeti, hapisteki 9 Katalan lider için af çıkardı

İspanya hükümeti, Katalonya Özerk Bölgesi'nde 2017 yılındaki başarısız bağımsızlık girişimi ile bağlantılı hapisteki 9 ayrılıkçı Katalan liderin affını onayladı. İspanya’da...

Güney Kore’nin Japonya’nın üzerinde hak iddia ettiği Dokdo Adaları açıklarında askeri tatbikata başladığı bildirildi.

Japonya hükümeti ise tatbikatı “kabul edilemez” olarak nitelendirerek tepki gösterdi.


Güney Kore ile Japonya arasındaki diplomatik sorunlardan biri olan tartışmalı Dokdo Adaları iki ülke arasında krize neden oldu.

Güney Kore basınında yer alan haberlere göre Seul, Tokyo’nun Takeshima olarak adlandırdığı ve üzerinde hak iddia ettiği adacıkların açıklarında askeri tatbikata başladı.

Güney Kore ordusu ve deniz polisinin ortaklaşa gerçekleştirdiği ve yılda 2 kez yapılan tatbikatın bir çıkarma tatbikatı olmadığı ve denizcilik eğitimlerini içerdiği öğrenilirken, Güney Kore askeri makamlarının Japonya ile tansiyonu artıracağı endişesi ile basına görüntü vermediği iddia edildi.

Japonya’dan tepki


Tatbikatı “kabul edilemez” olarak nitelendiren Japonya Baş Kabine Sekreteri Katsunobu Kato ise Güney Kore’nin eyleminin son derece üzücü olduğunu söyledi.

Kato, Japonya’nın tatbikatını diplomatik kanallar aracılığıyla protesto ettiğini ve Güney Kore’yi tatbikatı sonlandırmaya çağırdığını da sözlerine ekledi.

G7 iddiası


Tokyo’nun, Seul’un Doğu Çin Denizi’ndeki ihtilaflı adacıklarda düzenlemeyi planladığı tatbikat nedeniyle Japonya Başbakanı Yoshihide Suga ile Güney Kore Devlet Başkanı Moon arasında G7 Zirvesi kapsamında yapılması planlanan görüşmeyi iptal ettiği iddia edilmişti.

Japonya hükümetinden yapılan açıklamada ise iddialar yalanlanarak görüşmenin zamanlama sorunları nedeniyle gerçekleşemediği belirtilmişti.

Güney Kore kontrolünde


Dokdo Adaları Güney Kore kontrolünde bulunsa da Japonya, ‘Takeshima’ adını verdiği kara parçasının kendi sınırları içerisinde olduğunu ve topraklarının parçası olduğunu iddia ediyor.

Tartışmalı Dokdo Adaları iki ülke arasındaki diplomatik sorunların başında yer alıyor.

Son Haberler

Büyükşehir’in yıldız pedalları Sakarya’ya gururla döndü

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Bisiklet Takımı, Aksaray'da düzenlenen Türkiye Yol Şampiyonası U23 klasmanında üçüncülük elde ederek Sakarya’ya gurur veren bir...

Bu Haberlere de Göz Atın