Pazar, Temmuz 14, 2024

KASTOB’tan Uluslararası Kısa Film Yarışması

Siyaset

Şaban Telli: Bayrağımız ve istiklalimiz uğruna her zaman şehit olmaya hazırız

Makina, kalıp ve yedek parça imalatı tecrübesiyle Sakarya'da faaliyet gösteren Telli Makina Şirket Müdürü Şaban Telli 15 Temmuz Şehitleri...

SATSO Başkanı Altuğ’dan SGC’ye ziyaret

SGC Başkanı Sezai Matur ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret eden SATSO Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya’nın en büyük sorununun kentsel...

Kısa adı KASTOB olan Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu tarafından ‘Kıyıdaki Kadınlar’ temalı Uluslararası Kısa Film Yarışması düzenlendi.

KASTOB Sakarya İl Temsilcisi Önder Karan yarışmayla ilgili yaptığı açılamada Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu (KASTOB) çatısı altında, Kadın, Bilim, Kültür ve Sanat Komisyonu’nun girişimiyle düzenlenecek Uluslararası Kısa Film Yarışması’na son başvuru tarihinin 15 Şubat 2024 olduğunu duyurdu.

‘Kıyıdaki Kadınlar’ temasının ele alındığı yarışmaya katılımcıların kurmaca, belgesel, deneysel ve animasyon türlerinde eserlerle başvuru yapabileceklerini belirten KASTOB Sakaya İl Temsilcisi Önder Karan; sanat ve kültür değeri yüksek, özgün ve nitelikli kısa film yapımını teşvik etmeyi hedefleyen yarışmada yedi dakikayı geçmeyecek eserlerin başvurularının “www.kastob.org.tr” üzerinden gerçekleştirileceğini ifade etti.

KASTOP Genel Başkanı Nevzat Duyar’ın Sakarya ziyaretleri esnasında düzenlenmesine karar verilen yarışma etkinliğinin toplumun, medyanın, gençlerin, kısa film yapanların kadın konusundaki farkındalığının arttırılması ve konuya ilişkin bir toplumsal duyarlılığın kazandırılması, Karadeniz kadınlarının ve Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerdeki kadınların temsil ettikleri kültürel değerlerin bilinmesi amacını taşıdığını kaydeden Önder Karan yarışmanın ödül töreninin ise Dünya Kadınlar Gününe ithafen 2024 Mart ayında gerçekleştirileceğini belirtti.

Üsküdar Belediyesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Samsunlu Genç İş İnsanları Derneği, Görsel Sanatlar Vakfı ve Cam Tavanı Delen Kadınlar Platformunun destek verdiği yarışmada birinciye 50 bin, ikinciye 30 bin, üçüncüye ise 20 bin lira ödül takdim edilecek. Yarışmada ayrıca KASTOB Jürisi Özel Ödülü ve Gençlik Jürisi Özel Ödülü gibi özel ödüller de yer alacak.

KASTOB Sakarya İl Temsilcisi Önder Karan yarışmayla ilgili yaptığı açıklamada ayrıca KASTOB (Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu) hakkında kısa bilgiler de verdi.

KASTOB (Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu), Türkiye’nin Karadeniz bölgesindeki 24 il federasyonunu bir araya getiren köklü bir sivil toplum kuruluşudur. Kuruluşumuz, bağlı federasyonların tüzüklerinde belirlediği amaçları bir araya getirip hayata geçirmekle görevlidir. Ayrıca, Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerde temsilciliklerimizle bölgeye uluslararası bir boyut kazandırmayı hedefler.

AB uyum yasaları gereğince, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde de temsilcilikleri bulunmaktadır, bu sayede Karadeniz’in sesini uluslararası platformlarda duyurur. En nihai amacımız, Karadeniz bölgesinin birleştirici gücünü kullanarak bölgenin hem maddi hem de manevi açıdan kalkınmasına katkıda bulunmaktır. KASTOB, kültürel çeşitliliği koruma, sanatı destekleme ve toplumsal gelişime katkı sağlama vizyonuyla faaliyetlerine devam etmektedir.

Son Haberler

Bu Haberlere de Göz Atın