Pazar, Haziran 16, 2024

Meksika’da yüz yüze eğitim sekteye uğradı

Siyaset

ABD, İran merkezli sitelere el koyduğunu doğruladı

İran merkezli bazı internet sitelerine giren kullanıcılar "Amerikan yönetimi tarafından sitelere el koyulduğu" bilgisiyle karşılaştı. ABD Adalet bakanlığı, İran...

İspanya hükümeti, hapisteki 9 Katalan lider için af çıkardı

İspanya hükümeti, Katalonya Özerk Bölgesi'nde 2017 yılındaki başarısız bağımsızlık girişimi ile bağlantılı hapisteki 9 ayrılıkçı Katalan liderin affını onayladı. İspanya’da...

Meksika’nın başkenti Mexico City’de bir okulda pozitif vaka, diğerinde şüpheli vaka tespit edilmesi üzerine 2 okulda da tekrar uzaktan eğitime geçildi.

Kent genelinde yüz yüze eğitime devam edilen okullarda ise denetime devam edilecek.


Meksika’da korona virüs salgını nedeniyle yüz yüze eğitime verilen 1 yıl aradan sonra tüm eğitim personelinin aşılanma işlemi tamamlanarak 7 Haziran’da yeniden sınıflara dönülmüştü. Başkent Mexico City’de yüz yüze eğitime geçişten sonra bir okulda ilk Covid-19 vakası tespit edildi.

Federal Eğitim İdaresi’nden (AEFCM) edinilen bilgiye göre ilk vaka Tlahuac Beldiyesi Miguel Hidalgo semtinde bulunan 80 Numaralı Teknik Okulunda ortaöğretim 1. sınıfa giden bir öğrencide görüldü. Öğrencinin ailesi çocuklarının semptom göstermesinden şüphelenerek test yaptırdı.

Aile, test sonucunun pozitif çıkması üzerine AEFCM tarafından yayımlanan 2020-2021 eğitim-öğretim yılında okula dönüş yönergesindeki önlemlere uyarak hem okul idaresini hem de yerel sağlık merkezini gerekli önlemlerin alınması adına bilgilendirdi.

Bunun üzerine okul idaresi yüz yüze eğitimi askıya alarak uzaktan eğitime geçmeye karar verdi ve temaslı olduğundan şüphelenilen diğer öğrencilerin kontrolü için de harekete geçti.

Mexico City’deki Williams Okulunun Mixcoac kampüsünde ise pozitif kişilerle temaslı olduğundan şüphelenilen 2 öğrenci için eğitim ve sağlık yetkilileri bilgilendirildi. Her iki öğrenciye de test uygulanırken, birinin sonucu negatif çıktı. Diğer öğrencinin ise sonucunun beklendiği sırada okul idaresi uzaktan eğitime dönüş kararı aldı.


Söz konusu vakalar üzerine AEFCM, sağlık yetkilileri tarafından tavsiye edilen önlemlerin uygulanmasına devam edileceğini, Mexico City’de yüz yüze eğitime dönüş yapan tüm özel ve devlet okullarının denetlenmeye devam edileceğini duyurdu.

Son Haberler

Alemdar: Güzel bir Sakarya için hep yan yana, gönül gönüle olalım

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, her bayram öncesi yapılan geleneksel programda şehir protokolü ve vatandaşlarla bayramlaşarak, “Aile ve...

Bu Haberlere de Göz Atın