Çarşamba, Eylül 20, 2023

Pozitiflik oranı yüzde 30’dan 10’a düştü

Siyaset

Yelkenci: Sakarya’da doğru işlere doğru yaklaşım sergilenmiş

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci’yi konuk eden Başkan Ekrem Yüce, “6 bin dönüm alan üzerinde tarımsal çalışmalar...

Kocaeli’nde 250 Bin Bina Detaylı Taranacak

Kocaeli Büyükşehir, 17 Ağustos 1999 depreminin 24. yılında afete hazırlıkta örnek Kocaeli sloganıyla deprem gerçeğini hep gündeminde tutuyor Kocaeli’ni depreme...

Koronavirüs tedbirleri ve aşılama sonucu vaka sayılarında yaşanan düşüş, COVID-19 tanı laboratuvarlarında numune sayısı ve bunlardaki pozitiflik oranını da etkiledi.

Uzmanlar, pozitiflik oranının yüzde 30’dan yüzde 10’a düştüğünü söyledi.


COVID-19 ile mücadelede alınan tedbirler ve son günlerde artan aşılama çalışmaları, COVID-19 tanı laboratuvarlarına gelen günlük numune sayıları ile bunlardaki pozitiflik oranlarına da yansıdı.

Ankara’da İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 5 laboratuvardan Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi COVID-19 Tanı Laboratuvarına gelen günlük numune sayısı mart ayında 8 bin iken şimdi 2 binlere düştü.

Numunelerdeki pozitiflik oranı da yine aynı aya göre yüzde 30’dan yüzde 10’a geriledi.

“Aşılama çalışmalarının yaygınlaşmasından sonra düşüş gördük”

Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi COVID-19 Tanı Laboratuvarı Sorumlusu Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Gül Erdem, “Mart ayıyla kıyasladığımızda özellikle bu kısıtlama önlemlerinin alınması, aşılama çalışmalarının artması; bildiğiniz üzere ilk önce sağlık çalışanları aşılandı.

Ardından toplumun geneline yayılan aşı çalışması başlatıldı. Aşılama çalışmalarının yaygınlaştırılmasından sonra anlamlı oranda pozitiflik numunelerde düşüş gördük” dedi.

“Mart ayında pozitiflik oranı yüzde 30’lardaydı, şimdi yüzde 10”

Erdem, mart ayında gelen numunelerle kıyaslandığında 3’te 1 oranında azalma gördüklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Numunelerden çıkan pozitiflik oranı mart ayında yüzde 30’lardaydı. Şimdi yüzde 10’lara kadar geriledi. Halkımızın da aşılama çalışmalarına güvenerek katılması ve gönüllü şekilde katılması son derece olumlu sonuçlar verdi diye düşünüyorum.

En azından laboratuvar kısmında bunu gözlemleyebiliyoruz. Virüsün yoğun günlerinde günlük buraya 8 bin numune gelirken şu anda 1500-2 bin civarı numune geliyor. Sayılar oldukça azaldı.

Sırası gelen tüm vatandaşlarımızın aşısını olması çağrısında bulunuyorum. Ama aşı olduktan sonra salgının riski geçene kadar da maske, mesafe ve hijyen kurallarını elden bırakmamak gerekiyor.”

Son Haberler

Modern Ucuz Çelik Kapılar Modelka Çelik Kapı

Modern çelik kapılar, güçlü ve dayanıklı malzemelerden yapılmıştır. Çoğu modern çelik kapı, sertifikalı çelik plakalarla kaplanır ve kaliteli bir...

Bu Haberlere de Göz Atın