Pazar, Aralık 4, 2022

Türkiye-Macaristan İlişkilerinde Güçlü İvme

Siyaset

Utkucu: 2022 Düzce Depremi 1999 Depreminden Bağımsız Değildir

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Utkucu...

Evde Bakım Yardımları hesaplara yatmaya başladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye ile Macaristan’ın her dönemde dostane, samimi ve güçlü ilişkilere sahip iki ülke olduğunu belirterek, “Liderlerimiz öncülüğünde geliştirdiğimiz sağlam ilişki her geçen gün daha da fazla derinleşiyor, zenginleşiyor.” dedi.

Macaristan Milli Günü Resepsiyonu ve 1. Macar-Türk Dostluk Konseri, Bilkent Konser Salonu’nda gerçekleştirildi. Resepsiyon ve konsere Varank, Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, yabancı misyon temsilcileri ve birçok davetli katıldı. Burada konuşan Varank, milletlerin tarihlerinde bazı olayların o milletlerin kültürünü, kimliğini ve benliklerini oluşturduğunu, bugün Macar halkının verdiği destansı özgürlük mücadelesini andıklarını söyledi.

DOSTANE VE SAMİMİ

İki ülkenin her dönemde dostane, samimi ve güçlü ilişkilere sahip olduğunu vurgulayan Varank, “Liderlerimiz öncülüğünde geliştirdiğimiz sağlam ilişki her geçen gün daha da fazla derinleşiyor, zenginleşiyor.” diye konuştu.

DİRSEK TEMASI

Bakan Varank, Macar mevkidaşı ile sürekli dirsek temasında bulunduğunu, iki ülke ilişkilerinin büyük bir ivmeyle devam ettiğini aktardı. Matis’in artık “içimizden biri” olduğunu kaydeden Varank, hem Türk halkının hem de siyaset dünyasının Büyükelçi’yi öyle gördüğünü söyledi.

TÜRKİYE-MACARİSTAN KÜLTÜR YILI

Varank, iki ülke arasındaki dostane ve güçlü ilişkiyi yalnızca karşılıklı değil, aynı zamanda tüm uluslararası platformlarda da sürdürmeye devam ettiklerini, bunun bir göstergesi olarak iki ülke arasındaki dostluk anlaşmasının yürürlüğe girişinin 100. yıl dönümü münasebetiyle 2024’ün “Türkiye-Macaristan Kültür Yılı” olarak kutlanacağını dile getirdi.

İKİLİ İŞ BİRLİKLERİ

Göreve başladığı 2018’den bugüne en sık görüştüğü ülkelerden birinin Macaristan olduğunun altını çizen Varank, “Bunun iki temel nedeni olduğunu düşünüyorum. Birincisi ülkelerimiz arasındaki geçmişi çok derinlerde yatan kadim ilişkiler, ikincisi ise kurumlarımız arasındaki herhangi bir siyasi olguya hapsolmamış objektif çalışma anlayışı. Karma Ekonomik Komisyon, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi ve benzeri birçok üst düzey mekanizmayla iş birliklerimizi biz çeşitlendiriyoruz.” şeklinde konuştu.

KÜRESEL REKABET

Varank, küresel rekabet koşullarının üzerine bir de savaş baskısı eklendiğinde gelecek yılların dünya açısından çok da kolay olmadığının farkında olduklarına dikkati çekerek bu tür durumlarda ayakta kalmanın yolunun, kurulu iş birliklerini canlı tutmaktan, güçlendirmekten ve yeni iş birliği mekanizmaları oluşturmaktan geçtiğini söyledi.

İKİLİ VE BÖLGESEL MESELELER

“İki dost ülke olarak hedeflerimizi gerçekleştirmek hususunda sürdürdüğümüz çalışmaların çok önemli ve hayırlı iş birliklerine vesile olacağını düşünüyorum.” ifadesini kullanan Varank, iki ülkenin ikili ve bölgesel meselelerde sergiledikleri iş birliğini güçlendireceklerine inancının tam olduğunu kaydetti.

BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Bartın’daki maden ocağı patlamasında hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi. İki ülkenin ekonomi, eğitim, kültür alanında çeşitli iş birliklerinin olduğunu dile getiren Matis, 2024’ü “Türkiye-Macaristan Kültür Yılı” olarak kutlayacaklarını hatırlattı.

Son Haberler

Bu Haberlere de Göz Atın