Cumartesi, Şubat 24, 2024

Türkiye-Macaristan İlişkilerinde Güçlü İvme

Siyaset

Şubat Ayında 872,4 Milyon TL SED Ödemesi Yapıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, çocukların sosyal açıdan desteklenmesi ve eğitim giderlerinin karşılanması için Şubat ayına...

Ruhsatsız faaliyet gösterdiği belirlenen yüzlerce kurs kapatıldı

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından ruhsatsız faaliyet gösterdiği belirlenen yüzlerce kurs kapatıldı. Bu yerlere kesilen ceza tutarı, 80 milyon lirayı...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye ile Macaristan’ın her dönemde dostane, samimi ve güçlü ilişkilere sahip iki ülke olduğunu belirterek, “Liderlerimiz öncülüğünde geliştirdiğimiz sağlam ilişki her geçen gün daha da fazla derinleşiyor, zenginleşiyor.” dedi.

Macaristan Milli Günü Resepsiyonu ve 1. Macar-Türk Dostluk Konseri, Bilkent Konser Salonu’nda gerçekleştirildi. Resepsiyon ve konsere Varank, Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, yabancı misyon temsilcileri ve birçok davetli katıldı. Burada konuşan Varank, milletlerin tarihlerinde bazı olayların o milletlerin kültürünü, kimliğini ve benliklerini oluşturduğunu, bugün Macar halkının verdiği destansı özgürlük mücadelesini andıklarını söyledi.

DOSTANE VE SAMİMİ

İki ülkenin her dönemde dostane, samimi ve güçlü ilişkilere sahip olduğunu vurgulayan Varank, “Liderlerimiz öncülüğünde geliştirdiğimiz sağlam ilişki her geçen gün daha da fazla derinleşiyor, zenginleşiyor.” diye konuştu.

DİRSEK TEMASI

Bakan Varank, Macar mevkidaşı ile sürekli dirsek temasında bulunduğunu, iki ülke ilişkilerinin büyük bir ivmeyle devam ettiğini aktardı. Matis’in artık “içimizden biri” olduğunu kaydeden Varank, hem Türk halkının hem de siyaset dünyasının Büyükelçi’yi öyle gördüğünü söyledi.

TÜRKİYE-MACARİSTAN KÜLTÜR YILI

Varank, iki ülke arasındaki dostane ve güçlü ilişkiyi yalnızca karşılıklı değil, aynı zamanda tüm uluslararası platformlarda da sürdürmeye devam ettiklerini, bunun bir göstergesi olarak iki ülke arasındaki dostluk anlaşmasının yürürlüğe girişinin 100. yıl dönümü münasebetiyle 2024’ün “Türkiye-Macaristan Kültür Yılı” olarak kutlanacağını dile getirdi.

İKİLİ İŞ BİRLİKLERİ

Göreve başladığı 2018’den bugüne en sık görüştüğü ülkelerden birinin Macaristan olduğunun altını çizen Varank, “Bunun iki temel nedeni olduğunu düşünüyorum. Birincisi ülkelerimiz arasındaki geçmişi çok derinlerde yatan kadim ilişkiler, ikincisi ise kurumlarımız arasındaki herhangi bir siyasi olguya hapsolmamış objektif çalışma anlayışı. Karma Ekonomik Komisyon, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi ve benzeri birçok üst düzey mekanizmayla iş birliklerimizi biz çeşitlendiriyoruz.” şeklinde konuştu.

KÜRESEL REKABET

Varank, küresel rekabet koşullarının üzerine bir de savaş baskısı eklendiğinde gelecek yılların dünya açısından çok da kolay olmadığının farkında olduklarına dikkati çekerek bu tür durumlarda ayakta kalmanın yolunun, kurulu iş birliklerini canlı tutmaktan, güçlendirmekten ve yeni iş birliği mekanizmaları oluşturmaktan geçtiğini söyledi.

İKİLİ VE BÖLGESEL MESELELER

“İki dost ülke olarak hedeflerimizi gerçekleştirmek hususunda sürdürdüğümüz çalışmaların çok önemli ve hayırlı iş birliklerine vesile olacağını düşünüyorum.” ifadesini kullanan Varank, iki ülkenin ikili ve bölgesel meselelerde sergiledikleri iş birliğini güçlendireceklerine inancının tam olduğunu kaydetti.

BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Bartın’daki maden ocağı patlamasında hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi. İki ülkenin ekonomi, eğitim, kültür alanında çeşitli iş birliklerinin olduğunu dile getiren Matis, 2024’ü “Türkiye-Macaristan Kültür Yılı” olarak kutlayacaklarını hatırlattı.

Son Haberler

Yusuf Alemdar projelerini açıkladı: Sakarya Yüzyılı başlıyor

Başkan Adayı Alemdar, Sakarya Gelişim Vizyonu Proje Tanıtım Toplantısı ile yeni dönem yatırım ve projelerini açıkladı. Alemdar, “Şehrimizin geleceğini,...

Bu Haberlere de Göz Atın