Cuma, Aralık 1, 2023

Youtube Premium Nedir?

Siyaset

Z Kuşağı, Kişisel Cihazlarında Güvenliği Göz Ardı Ediyor

EY Human risk araştırması, genç çalışanların işte kullandıkları cihazların güvenliği konusunda kişisel cihazlarına göre daha az endişe duyduğunu gösterirken,...

Kaspersky’den Kadınlar, Dijital Şiddet Mağduru Değerlendirmesi

Kadınları orantısız bir şekilde etkileyen konular hakkında farkındalık yaratmak isteyen Kaspersky, dijital dünyada kadınların, aile içi tacizcilerin kurbanlarını takip...

Youtube Premium Avantajları Nelerdir?

Youtube dünyada en çok kullanılan video platformlarının başında yer alır. Her dakika yüzlerce videonun yüklendiği bu platformda, kullanıcıların beğenisini artırmak amacıyla daha işlevsel hale getirmek için çeşitli faaliyetler yürütülmektedir. Son yıllarda Youtube’un izleme deneyimini artırmak amacıyla ortaya çıkardığı Youtube Müzik, Youtube TV ve artık kullanılmayan Youtube Go gibi ürünlerini görmüştük. Şimdilerle ise kullanıcıların izleme keyfini artıracak olan Youtube Premium izleyicilere sunulmaktadır.

Youtube Premium, Youtube’da izleme deneyimini artıracak farklı özelliklerin sağlandığı aylık abonelik hizmetidir. Peki Youtube Premium’un avantajları nelerdir? Youtube Premium abonelik geliri nedir? Yazımızda bu konular hakkında ve içerik üreticileri için Youtube premium ile ilgili merak edilen detayları ele alacağız.

Youtube Premium, temelde reklamsız videolarla öne çıkan, izleyicilere çok yönlü fırsatların sunulduğu bir aboneliktir. Farklı platformlarda da gördüğümüz üzere Premium kullanıcılarına ayrıcalıklar tanınmaktadır. Youtube videolarını reklamsız izleme, Youtube Müzik akışını görüntüleme, çevrimdışı oynatma vb. birçok avantaj tek abonelik hizmeti ile sağlanmaktadır.

Turkey Video Network ekibi olarak, bu yazımızda Youtube Premium hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

Youtube Premium’un kullanıcılara birçok avantaj sağladığını öncesinde belirtmiştik. Youtube’un Premium aboneliklere sağladığı tüm avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Reklamsız Görüntüleme

Bu özellik sayesinde akışta olan tüm videoları reklamsız bir şekilde izleyebilirsiniz. Ayrıca hesaba giriş yaptığınız tüm cihazlardan reklamsız görüntüleme özelliğini kullanmaya devam edersiniz.

  • Youtube Orijinal İçerikleri

Youtube’da bulunan orijinal içerikleri Premium ayrıcalığıyla görüntüleyebilirsiniz. Youtube’un ücretsiz sürümünde bulunmayan, sadece Premium abonelerin erişimine açılan bu videoları izleyebilirsiniz. Bu içerikler arasında yer alan TV şovları, belgeseller, filmler ve ünlü içerik oluşturucuları tarafından oluşturulan orijinal içeriklere erişebilirsiniz.

  • Arka Planda Oynatma

Youtube’a erişim sağladığınız herhangi bir mobil cihazdan arka planda oynatma sayesinde uygulamanın dışındayken de videonuz açık kalır. Yani cihazda başka işlerinizle uğraşırken videoyu dinlemeye devam edebilirsiniz. Benzer bir şekilde mobil cihazınızı kullanmaya devam ederken videoyu resim içerisinde resim seçeneğiyle, küçük bir pencereden izlemeye devam edebilirsiniz.

  • Videoları İndirme

Akıllı telefonunuza ve tabletinize videoları daha sonra izlemek için indirebilirsiniz. Sadece Premium hesaplarda bulunan bu fırsatla birlikte internetsiz bir şekilde video izleme fırsatını elde edersiniz. Ayrıca beğendiğiniz oynatma listelerini de indirerek sonrasında izleyebilirsiniz.

  • Youtube Music Premium

Youtube Premium reklamsız olan ve çevrim dışı dinleme için indirmelere izin veren Youtube Music Premium ile gelir. Sporda, ofiste veya günlük hayatta herhangi bir işle uğraşırken sevdiğiniz müzik listelerini dinleyebilirsiniz. Ayrıca bu listeleri indirerek çevrim dışıyken dinleme keyfini yaşayabilirsiniz.

İçerik Üreticileri İçin Youtube Premium

Youtube’da videolar paylaşan içerik üreticileri için gelir kaynağının yıllardır reklamlardan sağlandığını hepimiz biliyoruz. Youtube’un son sürümü olarak ortaya çıkan Youtube Premium ile videoların reklamsız bir şekilde izlendiğini göz önüne aldığımız zaman, içerik üreticilerinin gelir yöntemlerinde bir anlaşılmazlık yaşanabiliyor.

Youtube Premium’un en az konuşulan yanlarından biri de gelir paylaşımıdır. Bu konu üzerinde ne kadar az durulsa da içerik üreticileri açısından oldukça önemli bir husustur. İçerik üreticileri, yayınlandığı videolarda belirli aralıklarla yayınlanan reklamlar üzerinden gelir elde eder. Reklam gelirleri içerik üreticilerinin en önemli gelir kaynağıdır. Youtube Premium ise izleyicilere reklamsız video izleme deneyimi sunar.

İçerik üreticilerinin reklamlar üzerinden elde ettiği gelir miktarının Youtube Premium nedeniyle azalmaması için düzenlemeler yapılmıştır. Premium aboneliklerinden elde edilen gelirin bir kısmı toplanıp abonelerden alınan toplam görüntülenme süresine göre içerik üreticilerine dağıtılır. Böylece içerik üreticileri, reklam üzerinden elde edilen gelirle aynı mantık doğrultusunda para kazanmaya devam eder.

Youtube’da yayınlanan videoların gelir sağlaması için birçok kritere uyumlu olması gerekir. Videoların birçoğunun kurallara uymaması nedeniyle para kazanma özelliği kaldırılır. Bunun temelinde videonun reklamlar için uygun olmaması sorunu yer alır; fakat bu durum Premium abonelik izlemeleri için geçerli değildir. İçerik üreticisinin videosu reklam için uygun olmasa bile Premium abonelerinden gelir elde edebilir. Bu durum, Youtube Premium’un izleyicilere sağladığı avantajların yanı sıra üreticilere de avantaj sağladığının bir göstergesidir.

Youtube Premium Abonelik Geliri Nedir?

Youtube Premium’u kullanmak isteyen kişiler için abonelik ücreti önemli bir konudur. Youtube’u günlük hayatında sık kullanan kişiler, Premium aboneliğini satın alarak ayrıcalıklardan yararlanmak ister. Özellikle Youtube’da çok vakit geçirenler için uygulamayı arka planda oynatma ve çevrim dışı kullanma gibi özellikler önemli fırsatlar arasında yer alır.

Youtube platformunda zaman geçiren, video izleyen veya paylaşan insanlar için Premium abonelik ücreti kadar Premium abonelik geliri de merak edilmektedir. Youtube’un kullanıcıların istekleri doğrultusunda izleme deneyimini artırmak için son zamanlarda ortaya çıkardığı Premium sürümü ile içerik üreticileri için Premium abonelik geliri modeli geliştirildi.

Youtube Premium abonelik geliri, Premium abonelerin reklamsız bir şekilde video izleyebilmesi nedeniyle içerik üreticilerin gelir oranının olumsuz etkilenmemesi için, Youtube tarafından üreticilere sağlanan bir ödenektir. Bu durumda içerik üreticileri, reklamlar aracılığıyla kazandığı paraya ek olarak Premium aboneleri sayesinde ayrı bir kazanç elde eder.

Youtube, Premium abonelik gelirini düzenli bir şekilde dağıtmak için videoların izlenme süresine bağlı olarak hesaplamalar yapar. Belirli zaman aralıklarında Premium abonelerden toplanan gelirin bir kısmı ayrılır. Sonrasında izleme süresi, tıklanma oranı vb. gibi kriterlerin incelenir. Bu hesaplamalar doğrultusunda video içerik üreticilerine gelirleri dağıtılır. Üreticilerin Youtube tarafından aldığı bu ikincil gelire Youtube Premium abonelik geliri denir.

Turkey Video Network video içerik ajansı olarak, E-Ticaret sitelerinin izlenebilir ve paylaşılabilir video içerikleri üretmeleri için profesyonel destek sağlıyoruz. Sitemizi ziyaret ederek hizmetlerimizi inceleyebilirsiniz. Prodüksiyon ve video içerik stratejisi oluşturma hizmetimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Haberler

Süpermarket Rafı

Mağazacılık dünyasında başarılı olmanın temel faktörlerinden biri, ürünlerinizi en iyi şekilde sergilemektir. İşte tam da bu noktada süpermarket rafı...

Bu Haberlere de Göz Atın